Kominki wiszące

Kominek wiszący „Dlaczego płomień posiada istnieć przypisany do podłoża?” zapytał dawno Domenique Imbert, autor jednej z najbardziej znanych marek kominków – Focus.

Modele podwieszane to alternatywa do tych, którzy cenią sobie uroda i odrobinę wyobraźni, a także pragną niekonwencjonalnego ciepła w swoim domu.
Ich zaletą bywa niewątpliwie uniwersalny charakter. Kominki podwieszane rewelacyjnie wpiszą się w otoczenie każdego pomieszczenia. Nie ważne czy bywa to salon, kuchnia, łazienka, gabinet czy sypialnia. Lepiej prezentują się w dużych, wysokich loftach, utrzymanych w nowoczesnej stylistyce, choć projektant z wyobraźnią znajdzie metoda na dopasowanie ich do każdego wnętrza.

Bardzo nie najgorzej poznany polskim klientom Focus, swój pierwszy podwieszany, a zarazem obrotowy palenisko stworzył jeszcze w latach 60-tych. Gyrofous był wielokrotnie prezentowany w muzeach sztuki nowoczesnej i na wiele lat stał się symbolem firmy. Ogromna popularność jaką cieszył się ten nowatorski model była bodźcem do Domenique Imbert’a do stworzenia całej serii kominków podwieszanych. Oprócz jednego z najbardziej popularnych modeli – Ergofocus’a, jaki swoją sylwetką przypomina starszego o 15 lat brata, francuski projektant raczy nas całą linią urządzeń, stanowiących nawiązanie do tytułowego „oderwania ognia od podłoża”. Najbardziej klasyczny z nich Iotafocus pozostaje wierny tradycyjnym liniom urządzenia grzewczego, podczas gdy futurystyczna forma modeli Bathyscafocus i Renzofocus wnosi do pomieszczenia nieco marynistycznego charakteru.

Amerykański FireOrb wyspecjalizował się w produkcji jednego modelu, jaki zresztą dał firmie nazwę. Doug Garofalo inspirację znalazł aż na południu Europy. „To było we Włoszech, w jednym z moich ulubionych domów. Był tam palenisko z tylną ścianą wykonaną ze szkła. Przez palenisko możemy było zobaczyć góry i doliny w tle. Wrażenie było takie, jakby płomień unosił się w tutejszym krajobrazie. To zainspirowało mnie do stworzenia unoszącego się ognia w domu, jaki właśnie projektowałem”. Twórcy kominków podwieszanych właśnie tą ideą kierują się podczas projektowania.

Kominki wiszące

Francuski Brisach poszedł o krok dalej aniżeli amerykański projektant. Ogień w kominku Ovalie nie wyłącznie „unosi się” nad podłogą, lecz jednocześcnie pozwala podziwiać krajobraz stanowiący tego tło. Idea oderwania obudowy od ściany i podłoża zaowocowała tutaj odważnym projektem zrywającym z wszelkimi standardami.

Francja to kraj sztuki i projektantów. Nic więc dziwnego, iż większość nowatorskich pomysłów wywodzi się właśnie z tego kraju. Kolejnym z francuskich twórców bywa Jean – Claude Bordelet. Jego nazwisko już na stałe zagościło na ustach wszystkich interesujących się designem użytkowym. Nie wyłącznie za sprawą współpracy z Paco Rabanne, lecz jednocześcnie dzięki tego pięknym kominkom. Delikatna forma modelu Tatiana czy „księżycowa” Luna to wyłącznie element bogatej oferty firmy.

Czerń antracytu i gorąco ognia to wizja włoskiego Antrax’u. Zdobywca amerykańskiej nagrody Good Design Award i REDDOT DESIGN AWARD – Massimo Iosa Ghini zaprojektował palenisko Drop, którego ultranowoczesna forma przykuwa uwagę każdego obserwatora. Nietypowy, płaski okap i szersze palenisko połączone są delikatną, łukową ścianką. To nie bywa palenisko do każdego. Wymaga modernistycznego stylu salonu, odwagi projektanta wnętrza i wysublimowanego gustu właściciela.
Mimo, iż modele podwieszane produkowane są od wielu lat, jeszcze nie zyskały w naszym kraju popularności dorównującej klasycznym rozwiązaniom. Pozostaje liczyć na to, iż ta trend się zmieni i częściej będziemy mogli podziwiać te unikalne kominki.

Szeroka oferta kominków futurystycznych w serwisie:
>>
http://www.tapis.pl/kominki/kominki_futurystyczne.htm >>

Podobne wpisy:
  1. Kominki Łódź – nowoczesny salon kominkowy
  2. Kominki – wsparcie w mroźną zimę
  3. Kominek z atestem
  4. Kreatorzy kominkowej mody
  5. Łatwa modernizacja kominka
You can leave a response, or trackback from your own site.

Komentuj temat